Lastenhoitaja

Hei,

olen lastenhoitaja, jolla on vakituinen työpaikka paikallisessa päiväkodissa. Päiväkoti on n.3 vuotta vanha ja siellä todettiin rakennusvirheistä johtuva sisäilma-ongelma ja jatkuvien sairasteluiden jälkeen siirryin sieltä toiseen päiväkotiin odottamaan remontin valmistimista. Eli siirryn takaisin pestiini tämän vuoden syksyllä. Lastenhoitajan paikkaa ei muissa päiväkodeissa ollut ja teenkin tällä hetkellä henkilökohtaisen erityisohjaajan työtä. Haluaisin nyt tiedustella, onko tosiaan niin, että palkkani on erityisohjaajan palkka, vaikka olenkin pestissäni itsetäni johtumattomista syistä?

aihealueelle Palkka kuukausi sitten
Lastenhoitaja
Kysytty kuukausi sitten
Lastenhoitaja

Tähänkin löytyy pykälä. Se on KVTES 2 luku 10 § 1 mom.

Jos työntekijän tehtävien vaativuus olennaisesti muuttuu vähintään kahden viikon ajaksi toiseen tehtävään siirtymisen tai tehtävien uudelleenjärjestelyn vuoksi, tehtäväkohtaista palkkaa tarkistetaan, jos se ei vastaa muuttuneita tehtäviä.

Tehtäväkohtaisen palkan tarkistamisajankohdat ovat:

 

  1. tehtävien muutosajankohdasta lukien, jos uusi tehtäväkohtainen palkka on korkeampi,

 

  1. kahdeksan viikon kuluttua tehtävien muutoksesta, jos uusi tehtäväkohtainen palkka on alempi

 

  1. tehtävien muutosajankohdasta lukien, jos työntekijä hakeutuu omasta pyynnöstään vähemmän vaativaan tehtävään tai toisiin tehtäviin siirtämistä on tarjottu lomauttamisen vaihtoehtona 

 

Kysy lisää luottamusmieheltä

 

R
Vastattu kuukausi sitten
R