Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

lastentarhanopettajan sijaisen suunniteluaika

-Hei! Onko kvtessissä olemassa linjausta, minkä pituisessa sijaisuudessa lastentarhanopettajalle kuuluu suunnitteluaika?
aihealueelle Työaika 3 vuotta sitten
parin viikon sijaisuus
Kysytty 3 vuotta sitten
parin viikon sijaisuus
Ei ole linjausta. Edellytetään vain kelpoisuutta. Jos työvuoroluetteloon ei ole varattu suunnitteluaikaa sijaiselle, niin sitten joku muu suunnittelee. Suunnitteluaikaa koskeva teksti KVTES liite 5 3 § 1 mom. soveltamisohje http://flash.kuntatyonantajat.fi/kvtes-2014-2016--2016%20muutokset/html/#176
das
Vastattu 3 vuotta sitten
das