Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Hautajaiset

Hei! Saanko palkallista vapaata kun minulle on merkattu isoisäni hautajaispäivälle töitä enkä saa sitä vaihdettua vapaapäiväksi kenenkään kanssa? Lukeutuuko isovanhemmat palkallisen vapaan luokkaan?
aihealueelle Lomat ja vapaat 3 vuotta sitten
Maikitin
Kysytty 3 vuotta sitten
Maikitin
Isovanhempien hautajaispäivä ei ole KVTES:n mukainen palkallinen vapaapäivä. Vain aviopuolison, rekisteröidyn parisuhteen osapuolen, vanhemman, lapsen, veljen ja sisaren hautajaispäivä (siunauspäivä) on palkallinen vapaapäivä silloin, kun se sattuu työpäiväksi (KVTES V luku 12 § 2 mom.)
liisi
Vastattu 3 vuotta sitten
liisi