Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

lapsen sairastuminen ja sairaslomalappu

Lapsi sairastuu sunnuntai iltana. Maanantaina isä lapsen kanssa kotona. Maanantaina lapsi käytetään lääkärissä ja äidille annetaan 3päivää sairaslomaa. Saako äiti näiltä 3päivältä palkan normaalisti vai ei?
Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 4 vuotta sitten
heid-ii
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Kolme ensimmäistä tilapäisen hoitovapaan kalenteripäivää sinulle on palkallisia eli teidän tapauksessa ma, ti, ke (KVTES V luku 9 § 2 mom.). Se että isä oli maanantain hoitamassa lasta, ei muuta noita päiviä. Jos sairastut itse, niin saat sairausajan palkkaa edellyttäen, että olet ilmoittanut sairaudesta niin, kuin kunnan ohjeet määräävät.
N
Vastattu