Tervetuloa Kvtes.fi palveluun!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Neuvolakäynnit+muut

Hei!! Joutuuko siis työtunnit tekemään takaisin jos joutuu lähtemään töistä aikasemmin neuvolakäyntejä varten? Ei ole siis mahdollista käydä työajan ulkopuolella.Minulla menee matkaan tunti ja matkojen takia joudun siis lähtemään aikasemmin.. ja entä jos joutuu äkillisen hammassäryn takia lähtemään töistä kesken kaiken niin pitääkö myös ne tunnit tehä takaisin??
Kysymyksen lähetti aihealueelle Terveys 6 vuotta sitten
Nainen
Kysytty

Neuvolassa saa käydä työaikana, jos ei ole mahdollista mennä muuna aikana. Käyntiä ja tarpeellista matka-aikaa ei teetetä takaisin, eikä palkkaa vähennetä. Mutta työnantajalle pitäisi mahdollisuuksien mukaan kertoa käyntien ajankohdat niin hyvissä ajoin, että ne voidaan ottaa huomioon työvuorolistaa suunniteltaessa. Jos sinulle tulee ongelmia, niin pyydä luottamusmiestä selvittämään, kohdellaanko sinua samalla tavalla kuin muita raskaana olevia ja olleita kunnan työntekijöitä ja viranhaltijoita. Hammaslääkärissä voi käydä työajalla silloin, jos äkillinen hammassairaus vaatii samana päivänä tai saman työvuoron aikana annettavaa hoitoa, eikä aikaa saa työajan ulkopuolelle. Ei koske tavallista oma-aloitteista hammaslääkärissäkäyntiä. KVTES III luku 4 § 2 mom. 5 kohta ja
Emma
Vastattu

Jäi pois linkki KT Kuntatyönantajien ohjeeseen http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/kvtes/tyoajat/Sivut/laakarin-maaraamat-tutkimukset.aspx
Emma
Vastattu