Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Uutta: Palkkataulukko päivitetty!

Päivitimme "Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain" -taulukkomme vuoden 2017 tietoihin. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio 2780 euroa vuonna 2017. Taulukkoon on myös lisätty havainnollistava vertailu vuoden 2016 tilastoihin. Katso kuinka oman ammattinimikkeesi palkka on kehittynyt.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Virkavapaa lähihoitaja nyt siaraanhoitaja/loma-ajanpalkka

Olen tällä hetkellä virkavapaalla lähihoitajan toimesta ja teen sairaanhoitajan sijaisuutta. Jos esimerkiksi sairaanhoitajan sijaisuus loppuu 31.8 ja jäisin lomalle 1.9 alkaen (loma on kertynyt sh-sijaisuuksia tehden jo viimevuodesta) niin silloinhan jäisin lomalle lähihoitajan toimesta. Maksettaisiinko minulle loma-ajan palkka lähihoitajan palkan vai sairaanhoitajan palkan mukaisesti? Tai jos irtisanoudun lähihoitajan toimesta 1.9 alkaen niin maksetaanko minulle silloin lomapäivistä palkka sh: vai lh:n mukaan? Vai pitääkö minun irtisanoutua jo 31.8 sh:n sijaisuutta tehdessä, että maksettaisiin sairaanhoitajan palkan mukaisesti?
aihealueelle Palkka 12 kuutautta sitten
Flower80
Kysytty 12 kuutautta sitten
Flower80

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

"Vuosilomapalkka määräytyy pääsääntöisesti lomallelähtöhetken eli ensimmäisen vuosilomapäivän varsinaisen palkan perusteella. Mikäli palkka kuitenkin muuttuu vuosiloman aikana (esimerkiksi yleiskorotuksen taikka tehtävän muutoksen takia) vuosilomapalkka muuttuu vastaavasti." KVTES 4. luku 13 § 1 mom. Lomakorvaus lasketaan lasketaan jakamalla lomakorvauksen laskemisajankohdan varsinainen kuukausipalkka luvulla 20,83 ja kertomalla pitämättömien lomapäivien määrällä. 16 §
kopioin
Vastattu 12 kuutautta sitten
kopioin

Työehtosopimukset