Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

työvaatetus

Työaika ja työvaatteiden vaihto? Hei! Haluaisin tiedustella, mitä KVTESissä sanotaan, jos työnantaja vaatii käyttämään työvaatteita, niin onko vaatteiden vaihtoon kuluva aika omaa aikaa vai työaikaa? Mielestäni sen pitäisi olla työaikaa, koska vaihdamme vaatteet työnantajan määräyksestä niin olemme silloin työnantajan käytettävissä ja työpaikalla.
Kysymyksen lähetti aihealueelle Työaika 6 vuotta sitten
tietämätön
Kysytty

Siihen saakka kunnes liitot saavat sovittua työnantajaliiton kanssa työvaatteiden vaihtoon kuluvan ajan työajaksi, noudatetaan työnantajan tulkintaa. Se tarkoittaa, että työaika alkaa vasta, kun vaatteet on vaihdettu ja saavuttu työpisteelle (KVTES III luku 4 § 1 mom.). Kysy lisää luottamusmieheltäsi.
Timotei
Vastattu