Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kuntasektorin palkat

Kävijäseurantamme mukaan kuntasektorin palkkaus kiinnostaa hakukoneella sivumme löytäviä, joten kokosimme kuntasektorin kaikkien ammattien palkat samaan palkkataulukkoon. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio oli 2772 euroa vuonna 2016.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Loman määräytyminen määräaikaisessa työsuhteessa

Hei! Olen työskennellyt kunta-alalla lastentarhanopettajan sijaisuudessa 1.8.2016 lähtien jatkuen aina 31.7.2017 saakka. Aikaisemman työkokemuksen perusteella olen saanut ns. ikälisän reilusta 5 työkokemuksesta kuukausittain palkassani. Onko minulla oikeus 2,5 päivään kertyvään lomaan kuukaudessa, perustuen tuohon kokemuslisään ja että lomajakson loppuun 31.3 olen ollut samalla työnantajalla töissä sen yli puolivuotta? (Tällä hetkellä palkkanauhassani näkyy vain 20 pv.) Onko minulla oikeus pitää kaikki ansaitsemani 28(?) päivää työsuhteeni loppuun mennessä (31.7)? Jatkan työssäni 1.8 mutta vielä en ole uutta työsopimusta kirjoittanut. Tarvitaanko uusien lomapäivien31.3- mahdollisesta lomapäivien siirrosta kirjallinen sopimus siirryttäessä uuteen työsopimukseen? Mikä on oikea lomapäivä määrä työvuonna? Ns. Lomajaksotus, suositus kesäloma ajalle ei päde, koska olen määräaikaisessa työsuhteessa, olenko oikeutettu pitämään kaikki ansaitsemani lomapäivät pois kesän aikaan?
aihealueella: Palkka 3 months ago
Lissu
Kysytty 3 months ago
Lissu

Tykkää ja jaa kysymys sosiaalisessa mediassa.

KVTES:n vuosilomapäivät ovat työpäiviä (ma-pe) eivätkä arkipäiviä (ma-la) kuten yksityisellä puolella yleensä. 20 vuosilomapäivää on oikea määrä, joka sinulle on kertynyt 31.3.2017 mennessä (KVTES IV luku 5 § 2 mom. 2b-kohta). Ne joudut pitämään tänä lomakautena työnantajan määräämänä aikana, koska työsuhteesi jatkuu ilman välipäiviä, ellet saa sovittua loman ajankohdasta työnantajan kanssa uuden työsopimuksen yhteydessä. Työnantajan on ilmoitettava loman ajankohta kuukautta ennen sen alkua tai poikkeustapauksessa 2 viikkoa ennen. 1.4.2017 alkaen kertyvät lomapäivät työnantaja voi yksipuolisesti määrätä pidettäväksi vasta vuoden 2018 lomakaudella eli vapun 2018 jälkeen. Aikaisemmasta ajankohdasta pitää sopia sinun kanssa.
Mansikka
Vastattu 3 months ago
Mansikka

Uudet työehtosopimukset

#kuntatyö #kvtes