Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kuntasektorin palkat

Kävijäseurantamme mukaan kuntasektorin palkkaus kiinnostaa hakukoneella sivumme löytäviä, joten kokosimme kuntasektorin kaikkien ammattien palkat samaan palkkataulukkoon. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio oli 2772 euroa vuonna 2016.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Irtisanoutuminen

Jos päätän irtisanoutua yli 10 vuotta kunnan palveluksessa olleena, onko minulla kuukauden irtisanomisaika? Voinko pitää kertyneet lomat tämän neljän viikon sisällä ja jäljellä olevat lomapäivät maksetaanko rahana vai annetaanko vapaana? Lomapäiviä 32.
aihealueelle Lomat ja vapaat 6 viikkoa sitten
Hoitaja
Kysytty 6 viikkoa sitten
Hoitaja

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Sinulla on kuukauden irtisanomisaika. Loman pitäminen ennen työsuhteesi loppua riippuu työnantajasta. Siitä nimittäin pitää sopia työnantajan ja työntekijän kesken (KVTES vuosilomaluku 8 § 3 mom.). Pitämättä jäävistä lomapäivistä maksetaan lomakorvaus.
Eeva
Vastattu 6 viikkoa sitten
Eeva

Työehtosopimukset

 

#kuntatyö #kvtes