Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kuukausipalkka?

Jos tekee kunnassa sivutoimista yleisaikatyötä alle 20h/vko max. 2-3pv / vko, niin voiko tällaisesta työstä maksaa kuukausipalkkaa vai kuuluuko se maksaa tehtyjen tuntien mukaan? Työ ei ole opetustyötä (OVTES), vaan KVTES. Onko linkkiä KVTES:iin, mistä asian voi tarkistaa?
aihealueelle Palkka 2 vuotta sitten
Masi
Kysytty 2 vuotta sitten
Masi
Maksetaan kk-palkkaa, jos palvelussuhde kestää yli 12 päivää. Osa-aikaisen palkka II luku 4 § Tuntipalkka II luku 19 § 2 mom.
Kati
Vastattu 2 vuotta sitten
Kati