Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Uutta: Palkkataulukko päivitetty!

Päivitimme "Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain" -taulukkomme vuoden 2017 tietoihin. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio 2780 euroa vuonna 2017. Taulukkoon on myös lisätty havainnollistava vertailu vuoden 2016 tilastoihin. Katso kuinka oman ammattinimikkeesi palkka on kehittynyt.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Kokemuslisät takautuvasti

Sain tänään (11.6.2018), että saan 5v kokemuslisän vuodesta 2005 ja kymmenen vuoden kokemuslisän vuodesta 2010, 1.7.2018 alkaen. Kokemuslisiä on käsittääkseni siis maksamatta 13 vuoden ajalta. Voinko saada niitä takautuvasti, jos voin, niin miten haetaan?
aihealueelle Palkka 5 kuutautta sitten
Taina
Kysytty 5 kuutautta sitten
Taina
Jos olet tehnyt vuodet muualla kuin siinä kunnassa jossa nyt olet töissä, niin saat työkokemuslisät kahdelta vuodelta takautuvasti. Sen sijaan oman kunnan palveluksessa kertyneet pitäisi maksaa koko ajalta minun mielestäni. Kannattaisi ottaa yhteyttä luottamusmieheen, jos maksut takkuaa. KVTEs luku 12 § 2 mom. Työkokemuslisä maksetaan palvelusajan täyttymistä seuraavan kalenterikuukauden alusta lukien. Muun kuin oman kunnan/kuntayhtymän palvelusta sekä yritystoiminnasta on esitettävä luotettava kirjallinen selvitys. Selvitys tulisi esittää kuukauden kuluessa palvelussuhteen alkamisesta. Mikäli selvitys palvelusta esitetään takautuvasti, tähän palvelukseen perustuvaa lisää maksetaan enintään kahden vuoden ajalta takautuvasti selvityksen esittämisestä.
Lilli
Vastattu 5 kuutautta sitten
Lilli