Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Juhannusaatto töissä

Jos olen juhannusaaton töissä, kuuluuko tästä työnantajan antaa minulle arkivapaa? Työehtosopimus on kvtes ja yleistyöaikaa noudatetaan.
aihealueelle Lomat ja vapaat 2 vuotta sitten
Mörkö
Kysytty 2 vuotta sitten
Mörkö
Arkipyhälyhennys annetaan kokonaisena vapaapäivänä saman viikon tai tasoittumisjakson kuluessa (kvtes III luku 7 § 3 mom. soveltamisohje) Juhannusaatolta maksetaan lisäksi aattokorvaus klo 0-18 tehdylitä tunneilta. Se on korottamaton tuntipalkka tai vastaava vapaa-aika.
Kati
Vastattu 2 vuotta sitten
Kati