Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kunnalla 3 v

Työntekijän itse irtisanoutuessa kun työsuhde on kestänyt alle 5 vuotta, onko aina irtisanomisaika 14 vrk vai voiko olla paikallisia tai kunnan omia säännöksiä?
Kysymyksen lähetti aihealueelle Sopimukset 3 vuotta sitten
Rappi
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Ei ole tietääkseni. Kvtes:n määräyksen sana vähintään mahdollistaa, että irtisanomisilmoituksensa voi toimittaa työnantajalle vaikka kuinka paljon ennen työsuhteen päättymispäivää, kun vaan kirjoittaa siihen sen päivän. Toisaalta irtisanomisaikaa voidaan lyhentää työntekijän pyynnöstä tai suostumuksella. VIII luku 5 § 3 mom. ja soveltamisohje.
mt
Vastattu