Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Uutta: Palkkataulukko päivitetty!

Päivitimme "Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain" -taulukkomme vuoden 2017 tietoihin. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio 2780 euroa vuonna 2017. Taulukkoon on myös lisätty havainnollistava vertailu vuoden 2016 tilastoihin. Katso kuinka oman ammattinimikkeesi palkka on kehittynyt.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

30h/ viikko ja koulutuspäivä

Teen 30h viikko eli 6h päivä ja olen menossa koulutukseen 1 päivä 7-8h. Kysyin miten työtunnit lasketaan ja vastaus oli että se on koulutuspäivä??eli ei mitään erikoista.. Meneekö oikein?
aihealueelle Työaika 3 kuutautta sitten
Daniela
Kysytty 3 kuutautta sitten
Daniela
Jos olet menossa työnantajan määräämään koulutukseen, niin se on työaikaa sinulle kokonaisuudessaan eli esim. 8 h, jos koulutus kestää 8 h. Mikäli kyseessä on koulutus, johon työnantaja ei ole määrännyt ja jota ei siis lueta työajaksi, työnantaja voi myöntää koulutustilaisuuteen osallistumista varten viranhaltijalle/työntekijälle virka/työvapaata. Koska koulutustilaisuus tiedetään yleensä ennalta, tulee tämä ottaa huomioon esimerkiksi työvuoroluetteloa laadittaessa. (KVTES III luku 4 § 2 mom. Soveltamisohje). Luottamusmies selittää lisää.
Eve
Vastattu 3 kuutautta sitten
Eve