Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

HUS ja kertyneet lomat irtisanoutuessa

Hei! Olen mahdollisesti aikeissa irtisanoutua HUSista. Minulle on kertynyt / kertyy irtisanoutumiseeni mennessä 38 vuosilomapäivää. Mikäli en pidä vuosilomiani ennen irtisanoutumista, niin saanko ne rahana?
aihealueelle Lomat ja vapaat 4 kuukautta sitten
Maija Niemi
Kysytty 4 kuukautta sitten
Maija Niemi
Viranhaltijalla/työntekijällä on oikeus saada palvelussuhteen päättyessä lomakorvaus pitämättömiltä vuosilomapäiviltä. Lomakorvaus lasketaan jakamalla lomakorvauksen laskemisajankohdan varsinainen kuukausipalkka luvulla 20,83 ja kertomalla se pitämättömien vuosilomapäivien lukumäärällä. … KVTES 4. luku 16 § 1 mom.
ab
Vastattu 4 kuukautta sitten
ab