Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Uutta: Palkkataulukko päivitetty!

Päivitimme "Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain" -taulukkomme vuoden 2017 tietoihin. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio 2780 euroa vuonna 2017. Taulukkoon on myös lisätty havainnollistava vertailu vuoden 2016 tilastoihin. Katso kuinka oman ammattinimikkeesi palkka on kehittynyt.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Palkallinen vapaapäivä

Onko enää nykyään täyttäessään 60 vuotta syntymäpäivä palkallinen?
aihealueelle Lomat ja vapaat 4 vuotta sitten
Utelias
Kysytty 4 vuotta sitten
Utelias

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Työpäiväksi sattuva 60-vuotispäivä on palkallinen vapaapäivä. Vapaapäiväksi sattuva tai vuosiloma-aikaan ajoittuva syntymäpäivä ei oikeuta saamaan vastaavaa vapaapäivää muuna ajankohtana. KVTES luku V 12 § 2 mom.
Onnea
Vastattu 4 vuotta sitten
Onnea

Onko tuo yhä voimassa oleva, että 60 vuotispäivä on palkallinen vapaa?
Metsäkissa
Vastattu vuosi sitten
Metsäkissa

On se. KVTES 2017 III luku 12 § 2 mom. http://flash.kuntatyonantajat.fi/kvtes-2017/html/#120
Emma
Vastattu vuosi sitten
Emma

Olen ollut kunta-alalla yli 18v. En ole saanyt yhtään palkallista "ylimääräistä" lomaa. Onko ensimmäinen kiitos näin pitkästä työsuhteesta vasta 20v. Silloin tulee vaan. kunniamerkki.
virpim
Vastattu vuosi sitten
virpim

Työehtosopimukset