Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Äitiysvapaan palkallisuus

Olen pitkällä virkavapaalla, jolloin olen toisen työnantajan palveluksessa. Ehdin palata omaan virkaani muutama päivä ennen äitiysloman alkua, mutta nämä päivät pidän loma-/säästövapaapäivinä ja jään sitten suoraan äitiysvapaalle, virkasuhde on voimassa. Varmistaisin, että onhan äitiysvapaa tässäkin tilanteessa palkallinen 72 ensimmäistä arkipäivää ? 
aihealueelle Lomat ja vapaat 7 kuukautta sitten
Mamma
Kysytty 7 kuukautta sitten
Mamma
Saat äitiysvapaan palkan, kun noudatat äitiysvapaan hakemista koskevia määräyksiä eli hakupaperit todistuksineen työnantajalle viimeistään 2 kk ennen aiottua äitiysvapaan alkamista.  KVTES 5. luku 7 § 1 mom. 
ab
Vastattu 7 kuukautta sitten
ab