Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Henkilökohtainenlisä

Hei,

Minulle on työssäni myönnetty henkilökohtainen lisä. Nyt kuitenkin lähden omasta työstäni työkiertoon, hieman eri tehtävään, jossa palkkakin muuttuu. Tämän työkierton kesto on 8kk ja sitten tarkoitus mitä todennäköisimmin palata takaisin omaan tehtävään. Vaikuttaako tämä henkilökohtainen lisä työkiertoon eli poistuuko se minulta siksi aikaa kun olen työkierrossa? Käsittääkseni se ei kuitenkaan voi kokonaan ”loppua” niin, että palatessani omaan työhön sitä en enää saisikaan? 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka 4 vuotta sitten
Juuli
Kysytty

KVTES 2 luku 11 § 5 mom.

 

Henkilökohtaista lisää voidaan alentaa vain silloin, kun kysymyksessä on tehtävien olennaisesta muuttumisesta aiheutuva palkkausperusteiden uudelleen arviointi tai viranhaltijasta/työntekijästä itsestään johtuva työsuorituksen huomattava huonontuminen.

 

Kannattaisi ottaa tämäkin asia puheeksi esimiesten kanssa jo etukäteen.

pykälä
Vastattu