Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kokemuslisä vapaaehtoistyöstä

Voidaanko vapaaehtoistyö laskea kokemuslisää kartuttavaksi työkokemukseksi, jos siitä on olennaista hyötyä tehtävässä?

 

kuinka lyhyet työsuhteet kartuttavat työkokemusta?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka 4 vuotta sitten
Tuovi
Kysytty

Vain virka- tai työsuhteessa tai yrittäjänä tehty työ kelpaa kvtessin 2. luvun 12 §:n mukaan. Oman kunnan aikasempi palvelusaika hyväksytään riippumatta tehtävästa tai palvelusajan pituudesta tai osa-aikaisuudesta.

"Muun työnantajankaan osalta ei edellytetä päätoimisuutta. Olennaista hyötyä harkittaessa työajalla ja palvelussuhteen kestolla voi olla merkitystä." sanoo KVTES-palkkausjärjestelmäopas (Toimiva palkkaus on kaikkien etu).

Helmi
Vastattu