Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

VES -päivien kertyminen sairausloman ajalta

Hei!
Lastentarhanopettaja työsopimus on 1.1.-2.6.2019

Hän on ollut sairauslomalla 4.3-26.4 välisen ajan.

Ymmärtääkseni nyt ei kerry kuin yksi ves päivä tältä palvelusjaksolta, onko näin?

 

aihealueelle Lomat ja vapaat vuosi sitten
Elina Hentilä
Kysytty vuosi sitten
Elina Hentilä

Minunkin mielestä tulee yksi.

Liite 5, 4 § 1 mom. Soveltamisohjeesta: Muut virantoimituksesta/työstä poissaolot kuin vuosiloma eivät ole virantoimitus- tai työssäolopäivien veroisia päiviä em. vapaapäiväoikeutta laskettaessa.

Siis sairauslomalla ei kerry ylimääräisiä vapaapäiviä. Niihin vaikuttavat vain tammi-, helmi- ja toukokuu.

Yksi
Vastattu vuosi sitten
Yksi