Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Irtisanomisaika

Olen ollut kunnan palveluksessa 31.8.1989 lähtien. Olin kunnan toisen viraston palveluksessa 1.8.2017 - 1.9.2019 välisenä aikana, palasin takaisin omaan yksikkööni 2.9.2019 lukien. Nyt haen virkavapaata 7.10.2019 - 6.4.2020 väliselle ajalle toisen kunnallisen viraston palvelukseen siirtyessäni. Jos työnantajani ei myönnä virkavapaata ja irtisanomaan itseni niin onko irtisanomisaika 1 kk vai sovelletaanko irtisanomisessa 14 vrk:n irstisanomisaikaa?

 

aihealueelle Muu aihe 3 kuukautta sitten
Marjut
Kysytty 3 kuukautta sitten
Marjut

Mun mielestä se on 1 kk, kun olet ollut koko ajan saman kunnan palveluksessa ja palvelussuhde on jatkunut yli 5 v keskeyksettä. 

Katso VIII luku 5 § 3 mom. soveltamisohje. 

Kati
Vastattu 3 kuukautta sitten
Kati