Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Työmatkakustannukset , toimipaikka tilapäisesti siirretty

Toimipaikkaa on tilapäisesti siirretty, viranomaispäätöksellä. Työmatkakustannukset vakinaisesta asunnosta työpaikkaan nousi 233 %. 

Onko tavanomaista, että työnantaja EI korvaa?

aihealueelle Matkat 6 kuukautta sitten
Ingegerd Grünn-Maja
Kysytty 6 kuukautta sitten
Ingegerd Grünn-Maja

Tässä https://www.kt.fi/sopimukset/kvtes/matkat-korvaukset KT Kuntatyönantajien ohjeessa kunnille lukee

 

Työmatka

Työmatka eli matka asunnosta toimi-, työ- tai kokoontumispaikkaan ja takaisin ei yleensä oikeuta korvauksiin. Työmatkasta maksetaan korvausta vain seuraavissa poikkeustapauksissa:

---

  1. Jos toimipaikkaa siirretään tilapäisesti, jonka seurauksena työmatkakustannukset vakinaisesta asunnosta uuteen toimipaikkaan ovat huomattavasti suuremmat kuin pysyväisluonteiseen toimipaikkaan, korvataan tavanomaisia matkakustannuksia ylittävältä osalta enintään kuuden kuukauden ajan.

 

KVTES liite 16, 2 § 3 mom.

Liite 16, 2 §
Vastattu 6 kuukautta sitten
Liite 16, 2 §