Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

ylimääräinen vapaapäivä/sairausloma

säännöllinen työaikani on ma-pe 7.00-14.45. normaalisti aina.
nyt suostuin tekemään ylimääräisen lauantaivuoron, eli 6 työpäivää viikossa.= ma-la 7.00-14.45.
ylim.työvuorosta sovittiin vapaapäivä seuraavan viikon perjantaille.

jouduin kuitenkin sairauslomalle niin, että tuo ylim. vapaapäivä joutui sairausloman "alle".

työnantaja sanoi, että sovittua ylim. vapaapäivää ei saa enää siirrettyä muuhun ajankohtaan, 
mitä ihmettelen. teinhän ylimääräiset tunnit lauantina 7-14.45.

mikä on sairauspäivän pituus tunteina? jos se lasketaan normaalimittaiseksi päiväksi, niin
enkö siis ole tehnyt kuitenkin 1 ylimääräisen päivän töitä, josta kuuluisi korvaus?

aihealueelle Terveys kuukausi sitten
työmyyrä
Kysytty kuukausi sitten
työmyyrä

Sinun kannattaa kääntyä luottamusmiehen puoleen tai kysyä neuvoa liitosta. Jos et ole minkään ammattiliiton jäsen, niin tässä muutama arvelu.

Jos ko. lauantai ja perjantai ovat eri tasoittumisjaksoilla ja jos on olemassa ylityömääräys ko. lauantaille ja seuraavan viikon työvuorolistaan on merkitty perjantai ylityövapaaksi, niin vapaa siirtyy sairauden takia myöhempään ajankohtaan (KVTES III luku 14 § 6 mom.).

Jos nämä kyseiset viikot olivat saman tasoittumisjakson sisällä eikä tasoittumisjakson säännöllinen työaika ylity, niin silloin kyseessä taitaa olla työvuoroluettelon muutos, jossa 2. viikon perjantain vuoro muutettu 1. viikon lauantaiksi ja 2. viikon perjantain vapaapäivä jäi sairausloman alle. Voin olla väärässäkin. Et kertonut, minkälainen työnantajan edustaja sanoi, että vapaapäivä ei siirry, joten jos et saa apua liitosta, ota selvää, kuka teillä oikeasti on se viranhaltija, joka päättää, oliko kyse ylityöstä vai työvuoroluettelon muuttamisesta sinun luvalla ja puhu hänen kanssaan.

 

Arvelija
Vastattu kuukausi sitten
Arvelija