Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lähiomaisen määritelmä

Hei,

Joissain työehtosopimuksissa määritellään lähiomainen tarkasti. Miten on KVTES? Voidaanko anoppi tai appi katsoa lähiomaiseksi, kun kyse on palkallisesta/palkattomasta virkavapaasta? Kyse on hautajaisiin osallistumisesta kesken koulun oppituntien ja tarvitsen vapaata tuolloin. Useassa sopimuksessa mainitaan appi ja anoppi, mutten löydä sitä KVTES:n tekstistä.

 

Yt,

Juha Sola

aihealueelle Muu aihe 6 viikkoa sitten
Juha Sola
Kysytty 6 viikkoa sitten
Juha Sola

KVTES V luku 11 § 2 mom. 

Työpäiväksi sattuvat 50- ja 60-vuotispäivät, oma vihkiäispäivä, parisuhteen rekisteröimispäivä, aviopuolison, rekisteröidyn parisuhteen osapuolen, vanhemman, lapsen, veljen ja sisaren hautajaispäivä (siunauspäivä) sekä asevelvollisuuslain mukainen kutsuntapäivä ovat palkallisia vapaapäiviä.

Tekstin lihavoidut ovat KVTES:n tarkoittamia lähiomaisia, puolison vanhemmat eivät ole.

Copy
Vastattu 6 viikkoa sitten
Copy