Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lomalla

Hei.

Ensimmäinen vuosi osa-työkyvyttömyyseläkkeellä ja lomat edessä.Olen tuntipalkkainen(30 vuotta töissä) ja nyt osa-työkyvyttömyyseläkkeellä 1.3 alkaen.

teen 23-24 tuntia viikossa eli tiistai-torstai töitä ja eläkkeellä maanantai ja perjantai.

Jos olen esim.2 viikkoa lomalla, niin kuluttaako ne eläkepäiviä (ma ja pe) myös lomapäiviä.

Eli yksinkertaisesti, kuluuko minulla 10 lomapäivää siitä kahdesta viikosta? Eli ne määrätyt eläkepäivät muuttuvat lomapäiviksi?

Ja minulle maksetaan 10:ltä  päivältä lomaraha ?

T.Tuntityöntekijä

aihealueelle Lomat ja vapaat 4 kuukautta sitten
Outi
Kysytty 4 kuukautta sitten
Outi

Kahden viikon lomalla kuluu sinullakin 10 lomapäivää.

Tutustu pykälään TTES 51 § 2 mom.

https://www.kt.fi/sopimukset/tuntipalkkaiset/2018/vuosiloma

PP
Vastattu 4 kuukautta sitten
PP