Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kokemuslisä takautuvasti

Hei. 

Olen ollut 2v töissä ja huomasin että mulla on tuo kokemuslisä (5v) mennyt kohta 2v sitten, voinko saada takautuvasti?

Työhaastattelun yhteydessä näytin todistukset muttei asiaan silloin kiinnitetty sen enempää huomiota?

Pomo sanoi että 6kk takaa voi saada takautuvasti mutta täältä kuin että jopa 2v takaa on oikeus saada?

 

aihealueelle Palkka 5 viikkoa sitten
Utelias
Kysytty 5 viikkoa sitten
Utelias

Takautuvasti voi saada 2 vuotta.

KVTES II luku 12 § 2 mom. Työkokemuslisä maksetaan palvelusajan täyttymistä seuraavan kalenterikuukauden alusta lukien. Muun kuin oman kunnan/kuntayhtymän palvelusta sekä yritystoiminnasta on esitettävä luotettava kirjallinen selvitys. Selvitys tulisi esittää kuukauden kuluessa palvelussuhteen alkamisesta. Mikäli selvitys palvelusta esitetään takautuvasti, tähän palvelukseen perustuvaa lisää maksetaan enintään kahden vuoden ajalta takautuvasti selvityksen esittämisestä.

Mene esimiehen puheille mukanasi työtodistukset aikaisemmista työsuhteista. Hän ottaa todistuksista kopiot ja hyväksyy palvelusajat työkokemuslisään oikeuttaviksi tai toimittaa kopiot henkilöstöhallintoon käsiteltäväksi, jonka jälkeen ne lähtevät palkkahallintoon laskentaa ja maksatusta varten.

Katri
Vastattu 5 viikkoa sitten
Katri