Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Rentoudu Lintuliven parissa

Talven ajan voit seurata lintujen ja oravien vierailuja Etelä-Suomessa sijaitsevalla lintulaudalla.

Lomapäivät

Hei ! Onko niin että jos pitää lomaa viikolla, johon osuu pyhäinpäivä (kirkollinen pyhä, aina lauantai), lomapäiviä kuluu 5 kokonaiseen viikon lomaan ? Vaikka lauantai on myös pyhäpäivä. 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 4 kuukautta sitten
Epätietoinen
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Juu. Sillä viikolla kuluu 5 lomapäivää.

 

KVTES IV luku 6 § 3 momentissa kerrotaan, mitkä arkipyhät eivät kuluta vuosilomapäiviä.

Ne ovat pitkäperjantai, toinen pääsiäispäivä, helatorstai ja juhannusaatto sekä muuksi päiväksi kuin lauantaiksi tai sunnuntaiksi sattuva uudenvuodenpäivä, loppiainen, vapunpäivä, itsenäisyyspäivä, jouluaatto, joulupäivä ja tapaninpäivä.

 

on
Vastattu