Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

AliisaM

Jäin vapaa-ajan tapaturman vuoksi sairauslomalle ajalle 15.7-30.9 2020 väliseksi ajaksi. Työterveyslääkärin suosituksesta jatkan työtä osasairauspäivärahalla, 60 % työajalla. Osatyöaika alkaa välittömästi sairausloman jälkeen 1.10. 20 alkaen. Minulle on myönnetty vuosilomaa ajalle 1.10- 11.10 20. Saanko tältä ajalta normaalin 100% palkan? Vuosiloma on ansaittu tehdessäni täyttä työaikaa ja loman pitäminen lomakaudella on siirtynyt sairausloman vuoksi. Kiitos etukäteen vastauksesta.

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka 3 kuukautta sitten
Alli Savolainen
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Tulkintani on, että se on 100 %, koska työaika ei muuttunut ennen vuosiloman alkamista (vuosilomaluvun §3 § 2 mom.).

Tulkitsija
Vastattu