Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Yhtäjaksoinen työaika

Kuinka monta päivää työnantaja voi laittaa peräkkäin töitä? Onko seitsemän päivää sallittu määrä? 

aihealueelle Työaika 4 viikkoa sitten
Hoitaja tre
Kysytty 4 viikkoa sitten
Hoitaja tre

Jaksotyössä työvuoroja saa työvuoroluettelon mukaan teettää peräkkäin enintään seitsemän (III luku 11 § 2 mom.) Yövuoroja saa teettää peräkkäin enintään 5 (2 § 1 mom., työaikalaki 8 §).

On.
Vastattu 3 viikkoa sitten
On.