Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kvtes

Maksaako työnantaja palkkaa jos sairasloma koodi on F51?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Palkka 4 viikkoa sitten
Sari
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Jos olet ilmoittanut sairastumisesta kunnan antamien ohjeiden ja määräysten mukaan ja jos olet toimittanut lääkärintodistuksen työkyvyttömyydestä työnantajalle, niin sairausloma on palkallinen. Se olisi palkaton, jos olisit aiheuttanut työkyvyttömyyden tahallisesti tai törkeällä huolimattomuudella (KVTES V luku 2 § 6 mom.)

 

Lilli
Vastattu