Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Palkaton vapaa myönnettävä viimeistään?

Milloin työnantajan on viimeistään kerrottava myöntääkö hän/ myönnettävä palkaton loma? Kuinka monta vuorokautta aikaisemmin aivan viimeistään?

Kiitos paljon vastauksesta!

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 5 kuukautta sitten
Tietämätön
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Se on kuntakohtaista. KVTES:sta ei löydy muuta apua kuin: 

Kunnissa ja kuntayhtymissä olisi syytä omaksua mahdollisimman yhdenmukainen käytäntö harkinnanvaraisten virka-/työvapaiden myöntämisen osalta. Paikallisesti olisi hyvä tehdä periaatepäätös harkinnanvaraisen virka-/työvapaan myöntämisen perusteista, palkallisuudesta jne. ja tiedottaa nämä perusteet viranhaltijoille/ työntekijöille. ... (V luku 11 § 3 mom. soveltamisohje)

Siispä hae esille em. paikalliset perusteet ja katso, löytyykö sieltä ohjetta virka-(työvapaan myöntäjille, tai kysy luottamusmieheltä.

re
Vastattu