Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Loma perhevapaan ja hoitovapaan välissä

Hei, 

työskentelen terveyskeskuksessa ja olen tällä hetkellä perhevapaalla, jonka jälkeen jatkan hoitovapaalle. Työnantaja velvoittaa pitämään 10päivää lomaa perhevapaan päättyessä ennen hoitovapaata. Kun palaan töihin ei minulla näin ollen ole siis täyttä lomaa, vaan jäljelle jääneet 18 päivää. 

voiko työnantaja määrätä pitämään lomapäivät ennen hoitovapaata? 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 5 kuukautta sitten
Eli
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Työnantaja ei voi jättää vuosilomaa antamatta vaikka työntekijä tai viranhaltija on pitkään yhtäjaksoisesti  perhevapailla. Vuosiloman antaminen toteutetaan niin, että vanhempainvapaa tai hoitovapaa keskeytetään loman ajaksi ja maksetaan vuosilomapalkka (kts. KVTES IV luku 7 § 5 mom. ja soveltamisohje). Osan lomasta voi siirtää tai säästää KVTES:n määräysten mukaisesti.  (7 §, 8 §, 12 §).

Luettavaa  https://www.kt.fi/sopimukset/kvtes/vuosiloma

Niina
Vastattu