Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin! Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Ärsyyntynyt

Hei!

Työnantaja velvoittaa käyttämään omaa autoa. Käytössä on sähköinen ajopäiväkirja. On asetettu kaksi maksupäivää (alku- ja loppukuussa) ja kun ajopäiväkirja on tehty ennen maksupäivää, pitäisi rahat tulla työntekijälle. Nyt kuitenkin jo useasti käynyt niin, että 1-3 maksupäivää on mennyt ohitse eli korvaus ei ole tullut ajallaan. Onko tämä oikein?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Työvälineet 2 vuotta sitten
Sisko
Kysytty

KVTES :n liitteen 16, 24 pykälän 2 momentin mukaan Matkakustannusten korvaus maksetaan kahden kuukauden kuluessa matkalaskun esittämisestä.

Tämä taitaa toteutua.sinun kohdalla.

Lei
Vastattu