Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lääkäri

Hei, 

Kävin omalla ajalla työterveyslääkärillä kun loukkasin kesällä nilkkani ja se edelleen on kipeä. Lääkäri määräsi minut röntgenkuviin. Onko röntgenillä käynti omaa aikaa vai saanko käydä työajalla, niin ettei se vaikuta palkkaani ja työajan takaisin tekemiseen? Kiitos. 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Terveys 3 viikkoa sitten
Anniina Multisilta
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Sehän on lääkärin lähetteellä määräämä tutkimus, johon voi mennä työajalla silloin, kun se ei ole mahdollista työajan ulkopuolella (KVTES III luku 4 § 2 mom. 5). Tutkimuksissa käyntiin kuluvan ajan vuoksi palkkaa ei vähennetä, työaikaa ei pidennetä, eikä työaikaa tutkimuksen vuoksi teetetä myöhemmin takaisin.

Lue työnantajille annettuja ohjeita

https://www.kuntatyonantajalehti.fi/2018/5/milloin-laakarikaynti-on-tyoaikaa

https://www.kt.fi/sopimukset/ohjeet/kvtes/tyoaika-tutkimukset-tarkastukset

Liisa
Vastattu