Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Virkavapaan hakeminen uutena työntekijänä

 Jos olen ollut vaikuisena työntekijänä alle vuoden, onko se este virkavapaan hakemiselle? Jos muut kauemmin olleet työntekijät voivat saada uuden työn koeajaksi virkavapaan, onko minunkin saatava vaikka olisin vasta aloittanut työssä?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 4 viikkoa sitten
Mietinvain
Kysytty

Kunnissa on paikallisesti vahvistetut harkinnanvaraisten virka- ja työvapaiden myöntämisen perusteet, joiden mukaan vapaita myönnetään kunnan viranhaltijoille ja työntekijöille. (KVTES V luku 11 § 3 mom. soveltamisohje).

Riippuu siis kunnasta, saako virkavapaata, jos siirtyy töihin toiselle työnantajalle. Etsi käsiisi oman kunnan ohjeet harkinnanvaraisten virka- ja työvapaiden hakemisesta ja myöntämisestä tai kysy niistä esihenkilöltä tai luottamusmieheltä.

välipäivä
Vastattu