Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

sijaisuus ja loma

Hei!

Miten sijaisuustyötä tehdessä nuo lomat menee? Jos sijaisuus on 10.1.2022-31.6.2022. Kertyykö tuolta ajalta lomaa vai maksetaanko lomakorvaukset palkassa?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 3 viikkoa sitten
helmi
Kysytty

Lomapäiviä kertyy kahdessa erässä.

31.3. päättyvältä lomanmääräytymisvuodelta tulee 5 työpäivän eli viikon pituinen loma (KVTES IV luku 5 § 2 mom. 3 kohta), jonka voi pitää 2.5. alkavalla lomakaudella. Työnantaja määrää loman ajankohdan tai maksaa lomakorvauksen työsuhteen päättyessä.

Ajalta 1.4.-30.6. kertyy myös 5 lomapäivää. Niistä maksetaan lomakorvaus työsuhteen päättyessä. Ne voi pitää lomana ennen työsuhteen päättymistä, jos siitä saa sovittua työnantajan kanssa. 

Lisäksi maksetaan lomaraha työsuhteen päättyessä.

K
Vastattu