Tervetuloa Kvtes.fi palveluun!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Pääsiäismaanantai

Pääsiäismaanantaina jos on viiminen lomapäivä ja uusi 3vko lista alkaa silloin, niin montako vapaata listaan kuuluu? Normaalisti kuuluu 7, mutta miten vaikuttaa, jos ensimmäinen maanantai lomaa? Onko silloin vapaita 8? 

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 5 kuukautta sitten
Joku
Kysytty

Mun näkemys on, että pääsiäismaanantai ei vaikuta, jos lista alkoi tiistaista, kuten sanot.

Vapaapäiviä voi myös kuusi. Katso KVTES:n III luvun 24 § ja sotesopimuksen III luvun 9 § 6 mom. https://www.kt.fi/sopimukset/ukk/sote/jaksotyo-vapaa-paivat-viikossa

Käy näyttämässä sun työvuorolistaa luottamusmiehelle,  jos olet liittynyt liittoon, tai työsuojeluvaltuutetulle, jos et ole. He osaa vastata listan nähtyään.

Mutu
Vastattu