Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Työvuoron pituus

Työskentelen koulussa koulunäynninohjaajana ja lukujärjestykseeni on merkitty säännölliseksi työvuoroksi klo 10.10-13. 

Kyseenalaistinn tämän ja esitin toiveen, että saisin siihen neljännen tunnin, koska tarvitsisinkin yhden tunnin lisää viikkotunteihini. Esimieheltä sain perusteluksi lyhyelle työvuorolle, ettei sen luokka-asteen oppilaat, jolla työskentelen, ole kuin kolme tuntia koulussa tuona päivänä. Muilla luokka-asteilla oppilaita tietenkin on läsnä. Riittääkö esimiehen perustelu?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Työaika 7 kuukautta sitten
Liian kiltti
Kysytty

Onpa oppilailla outo lukujärjestys. Tässä pykälä KVTES III LUKU 11 § 1 mom. ... Alle neljän tunnin työvuoroja ei tule työpaikalla käyttää, elleivät viranhaltijan/työntekijän tarpeet tai toiminnan kannalta perusteltu syy tätä edellytä. Jos olet liittynyt liittoon, kysele paikallisen luottamusmiehen näkemystä.

Tuomi
Vastattu