Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Yksittäiset lomapäivät

 Kolmen viikon jaksotyössä työvuoroni sisälsi koko viikon lomaa sekä kaksi viikonlopputyötä.Otin vielä Lomaa yhdelle viikolle ma-ti. Lomapäivät vähensivät yhdestä  viikonlopusta saadut vapaapäivät. Eli milloin kannattaa pitää yksittäisiä vapaapäiviä?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 5 kuukautta sitten
Harmistunut
Kysytty

Siis tarkoitin yksittäisiä lomapäiviä

Harmistunut
Vastattu

Kun lomapäivistä tulee väh. 35 h, niin: KVTES III luku 24 § 1 mom. Soveltamisohje: Tarvittaessa työvuoroluetteloon merkittyä viikkolepoa voidaan muuttaa. Mikäli viranhaltija/työntekijä ei ole ollut työssä koko viikkoa mm. vuosiloman tai muun virka-/työvapaan vuoksi siten, että poissaolo on kestänyt yhtäjaksoisesti vähintään 35 tuntia, katsotaan viikkolepo annetuksi. ... Joka tapauksessa vuosilomapäivä lyhentää työaikajakson säännöllistä työaikaa KVTES III luvun 15 §:n määräysten mukaan.

Kati
Vastattu