Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kesätyöntekijälle lomapäiviä?

Kertyykö kesätyöntekijälle (15-v, tehnyt 38 t/vko, ollut töissä 4 vkoa) lomapäiviä ja jos kertyy niin kuinka monta?
aihealueelle Lomat ja vapaat 6 vuotta sitten
Henni
Kysytty 6 vuotta sitten
Henni
Täysi lomanmääräytymiskuukausi on lomakautta edeltävän lomanmääräytymisvuoden sellainen kalenterikuukausi, 1 jonka aikana viranhaltija/työntekijä on ollut työssä vähintään 35 työtuntia tai 14 työpäivää ja 2 jonka aikana yhtäjaksoinen palvelussuhde on kestänyt vähintään 16 kalenteripäivää. (kvtes 4 luku 3 § 1 mom.) Noilla ehdoilla saat nähdäkseni yhden lomanmääräytymiskuukauden, josta seuraa 2 työpäivän vuosiloma, joka maksetaan sinulle lomakorvauksena työsuhteen päättyessä. Jos haluat pitää loman lomana, sinun pitäisi saada sovittua siitä työnantajan kanssa.
trooppinen yö
Vastattu 6 vuotta sitten
trooppinen yö