Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Rentoudu Lintuliven parissa

Talven ajan voit seurata lintujen ja oravien vierailuja Etelä-Suomessa sijaitsevalla lintulaudalla.

opetusruokailu esikouluryhmässä

aloitan esiopettajana päiväkotiryhmässä alennetulla työajalla (5h/pv). Kuuluuko minulle luontoisetu ruokailuun, koska lounaalla on läsnäolon velvoite? Olen lastentarhanopettaja vakituisessa työsuhteessa kaupunkiin.
Kysymyksen lähetti aihealueelle Sopimukset 7 vuotta sitten
Paula Tuulari
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Jos sinut määrätään valvojaksi tms. ,niin sitten KVTES VI luku 4 § 2 mom. Mikäli viranhaltija/työntekijä koulussa, päiväkodissa taikka lastenhuoltolaitoksessa, sairaalassa tai muussa hoitolaitoksessa työvuorossa ollessaan määrätään osallistumaan valvojana tai ohjaajana ruokailuun ns. esimerkkiruokailijana, ei ateriasta tällöin peritä korvausta. Soveltamisohje Jollei ateriasta peritä korvausta, se katsotaan verotettavaksi luontoiseduksi
Lukija
Vastattu