Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

hautajaispäivä

Saako avopuolison vanhemman kuollessa hautajaispäivän (arkipäivä) palkalliseksi vapaapäiväksi?
aihealueelle Lomat ja vapaat 6 vuotta sitten
virpi
Kysytty 6 vuotta sitten
virpi
Ei saa palkalliseksi. KVTES 5 luku 12 § 2 mom. luettelee ne omaiset, joiden työpäiväksi sattuva hautajaispäivä on palkallinen vapaapäivä
mirkku
Vastattu 6 vuotta sitten
mirkku