Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Mitä haluat kysyä?

Olen ollut yli 15 vuotta saman kunnallisen työnantajan palveluksessa. Otin virkavapaata ja siirryin toisen kunnan palvelukseen ns. vanhana työntekijänä. Työsuhde alkoi 2.9.2013 ja työsopimus kirjoitettiim vuoden 2013 loppuun. Sitä jatkettiin 1.1.2014 vuoden 2014 loppuun. Kuinka siis määräytyy lomaoikeus?
aihealueelle Lomat ja vapaat 6 vuotta sitten
Hessu
Kysytty 6 vuotta sitten
Hessu
Maaliskuun lopussa loppuvalta lomanmäärätymisvuodelta kertyvän lomasi pituus uudessa kunnassa katsotaan kvtes IV luku 5 § 2 mom. taulukosta1, koska olit palveluksessa 31.3.2014 ja palvelussuhde on kestänyt välittömästi ja yhtäjaksoisesti sitä ennen vähintään 6 kuukautta ja sinulla on vähintään 15 vuotta työkokemuslisään oikeuttavaa palvelua. 2.9.2013 - 31.3.2014 on 7 lomanmääräytymiskuukautta ja vuosilomapäiviä kertyy 21 työpäivää.
kaskas
Vastattu 6 vuotta sitten
kaskas