Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Rentoudu Lintuliven parissa

Talven ajan voit seurata lintujen ja oravien vierailuja Etelä-Suomessa sijaitsevalla lintulaudalla.

määräaikainen työsopimukseni on päättymässä 30.4. tuleeko minun pitää ansaitut kesälomapäivät ennen sitä?

Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 7 vuotta sitten
hela
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Työnantaja ei voi yksipuolisesti määrätä sinua pitämään 1.4.2013 jälkeen ansaittuja lomapäiviä, koska työsuhteesi päättyy ennen lomakauden alkua (Se alkaa 2.5.2014). Loman pitäminen vaatii siis sopimista sinun ja työnantajan kesken. Pykälä: KVTES IV luku 8 § 3 mom. Jos palvelussuhde päättyy ennen kuin viranhaltijalla/työntekijällä on 7 §:n 1 ja 2 momentin mukaan oikeus pitää vuosilomaa, työnantaja ja viranhaltija/työntekijä saavat palvelussuhteen kestäessä sopia palvelussuhteen päättymiseen mennessä ansaittavan vuosiloman pitämisestä palvelussuhteen kestäessä.
AU
Vastattu