Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Jääkö ylityövapaa sairasloman alle?

Jouduin sairaslomalle maanantaina. Sairasloma kesti sunnuntaihin. Olin hakenut perjantaille ylityövapaan. Menetänkö ansaitun ylityövapaan?
aihealueelle Lomat ja vapaat 6 vuotta sitten
päivi Roivas
Kysytty 6 vuotta sitten
päivi Roivas
Se siirtyy myöhempään tai maksetaan rahakorvaus. Siksi vapaa pitää olla merkattuna työvuoroluetteloon ylityövapaaksi erotuksena muista vapaapäivistä. KVTES III luku 5 § 4 mom.
mp
Vastattu 6 vuotta sitten
mp