Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Hei! saako neuvolakäynnit hoitaa työaikana?

aihealueelle Työaika 6 vuotta sitten
Johanna
Kysytty 6 vuotta sitten
Johanna
Lapsen kanssa käydään omalla ajalla. Raskaudenaikaisissa tutkimuksissa pitää pääsääntöisesti käydä omalla ajalla. Jos on pakko mennä työajalla, niin poissaolosta pitää ilmoittaa ajoissa etukäteen. Työntekijälle myönnetään siksi ajaksi vapautus työstä ja se on palkallista. Ks. KVTES III luku 4 § 2 mom. 5 kohta.
K.P.
Vastattu 6 vuotta sitten
K.P.