Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset näkyvät kaikille palvelun käyttäjille. Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin! Voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille palvelun käyttäjille, sekä Googlen hakutuloksissa!

Voiko esimies pakottaa uimaan?

Voiko hoitoalalla työskentelevää pakottaa asiakkaiden kanssa uimaan? Jos ei, niin onko jotakin tapaa, jolla syy pitää todentaa? Lääkärintodistus tms?
Kysymyksen lähetti aihealueelle Muu aihe 10 vuotta sitten
Kaikki uimaan
Kysytty

Jos työnkuvasi edellyttää uimista, eivätkä asiakkaat pysty itsenäisesti uimaan (esimerkiksi lapset tai liikuntakyvyttömät) ja muut vastaavassa tehtävässä olevat työntekijätkin uivat asiakkaiden kanssa, niin on kohtuullista edellyttää sitä sinultakin tasapuolisuuden nimissä. Mikäli asiakkaat kykenevät itsenäiseen uimiseen, ei ole mitään syytä miksi sinun pitäisi uida mukana. Tästä ei kuitenkaan ole säädetty mitään työehtosopimuksissa. Lääkäriltä saanet "vapautuksen" joko henkisistä syistä (ahdistus) tai ihottuman, psoriasiksen tai muun kloorista ärtyvän syyn seurauksena.
Ei apua sopimuksista
Vastattu