Hautajaiset

4.17K lukukertaaPoissaolot
0

Hei, onko isovanhemman hautajaispäivä palkallinen vapaa?

Vieras vastasi kysymykseen 31.1.2024
Lisää kommentti
0
liisa (vieras) 1 Kommentti

Ei ole.

Työpäiväksi sattuva aviopuolison, rekisteröidyn parisuhteen osapuolen, vanhemman, lapsen, veljen ja sisaren hautajaispäivä (siunauspäivä) on palkallinen vapaapäivä. (KVTES ja HYVTES V luku 11 § 2 mom.)

liisa Lähetetty uusi kommentti 1.4.2024

Entä isän vaimon hautajaiset, eli ei ole biologinen äiti?

Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.