Kokemuslisä takautuvasti

751 lukukertaaPalkkaustyökokemuslisä
0

Hei!

Kuinka pitkältä ajalta maksetaan kokemuslisää takautuvasti? 

Olen ollut samalla työnantajalla jo useamman vuoden töissä.

Hoitovapaalla vastasi kysymykseen 12.3.2024
Lisää kommentti
0
E (vieras) 0 Kommentti

Jos kyse on muiden työnantajien kuin nykyisen palvelusajoista, niin:
KVTES II luku 12 § 2 mom. — Muun kuin oman kunnan/kuntayhtymän palvelusta sekä yritystoiminnasta on esitettävä luotettava kirjallinen selvitys. Selvitys tulisi esittää kuukauden kuluessa palvelussuhteen alkamisesta. Mikäli selvitys palvelusta esitetään takautuvasti, tähän palvelukseen perustuvaa lisää maksetaan enintään kahden vuoden ajalta takautuvasti selvityksen esittämisestä.

Jos työkokemuslisäaika on kertynyt oman kunnan palveluksessa, niin vanhentumisaika on 5 v.
https://tyosuojelu.fi/tyosuhde/palkka/palkkasaatavat

Ylläpito julkaisi viestin 12.3.2024
Lisää kommentti
0
Henkilöstöpäällikkö (vieras) 0 Kommentti

KVTES:n työkokemuslisää maksetaan 2 vuodelta takautuvasti, siitä laskien kun hakemus/selvitys työkokemuksesta on toimitettu.

Ylläpito julkaisi viestin 12.3.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.