Kokemuslisät

619 lukukertaaPalkkaus
0

Olen tehnyt yli 5 vuotta siivoystyötä eri firmoille. Nyt olen kaupungilla töissä. Kuuluuko mun saada kokemuslisät kun toimitan työtodistukset näistä yli 5 vuodesta? Entä maksetaanko kokemuslisät siitä hetkestä kun toimitan todistukset vai tuleeko takautuvasti? 

Poppu vastasi kysymykseen 14.3.2024
Lisää kommentti
0
Vieras 0 Kommentti

Jos nykyinen työnantajasi katsoo, että  aiemmat tehtäväsi (siivous) ovat saman ammattialan (siivous) tehtäviä kuin nykyiset tai aiemmista tehtävistä on olennaista hyötyä nykyisissä tehtävissä.

KVTES II luku 12 § 2 mom. Työkokemuslisä maksetaan palvelusajan täyttymistä seuraavan kalenterikuukauden alusta lukien. Muun kuin oman kunnan/kuntayhtymän palvelusta sekä yritystoiminnasta on esitettävä luotettava kirjallinen selvitys. Selvitys tulisi esittää kuukauden kuluessa palvelussuhteen alkamisesta. Mikäli selvitys palvelusta esitetään takautuvasti, tähän palvelukseen perustuvaa lisää maksetaan enintään kahden vuoden ajalta takautuvasti selvityksen esittämisestä.

Ylläpito julkaisi viestin 19.3.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.